Systemy wody lodowej – działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

Instalacja wody lodowej jest systemem charakteryzującym się czynnikiem chłodniczym, którym jest woda w połączeniu z roztworem glikolu etylowego, metylowego lub polimerowego, który nie doprowadza do krzepnięcia. Istotne jest aby ilość glikolu w roztworze nie była zbyt wysoka, ma to wpływ na wytrzymałość instalacji. Jako odpowiedni wskazuje się roztwór 30%.

Klimatyzacja oparta na wodzie lodowej przypomina instalacje CO, jednak zamiast rozprowadzania gorącej wody w układzie mamy do czynienia z zimną a grzejniki zastąpione są klimakonwektorami. Źródłem wody lodowej są najczęściej agregaty wody lodowej, służą do odprowadzania ciepła z cieczy w procesie klimatyzacji. Jest to urządzenie dostarczające powietrze lub ciecz (wyróżnia się dwa typy agregatów) o niskiej temperaturze określonej dla danych warunków. Obieg wody lodowej zawdzięczamy instalacji pomp oraz zaworów regulujących. Po pobraniu ciepła z powietrza, zostaje ogrzana do temperatury 10-16◦C, następnie woda wraca do umieszczonego na zewnątrz agregatu wody lodowej, gdzie jest ponownie schładzana do temperatury ok. 6◦C.

 

Zalety stosowania wody lodowej

Instalacje wody lodowej są alternatywą dla systemów klimatyzacji freonowej a ich największa zaletą jest niski koszt utrzymania. W tym przypadku w koszty wlicza się energię elektryczna potrzebną do zasilania pomp oraz siłowników sterujących. Instalacja z wodą lodowa w porównaniu do freonu jest przyjazna dla środowiska, w przypadku nieszczelności, mniejsza ilość czynnika i emisyjność nie spowodują zagrożenia dla środowiska.


Gdzie wykorzystuje się wodę lodową?

Instalacje chłodzenia wodą lodową wykorzystuje są głównie w przemyśle do obsługi procesów produkcyjnych i przetwórczych. Chillery chłodzą olej, formy odlewnicze, zbiorniki i inne urządzenia chłodnicze. Woda lodowa znajduje swoje zastosowanie również do chłodzenia zasilaczy i stacji energii elektrycznych, medycynie do chłodzenia specjalistycznych urządzeń tj. rezonans magnetyczny czy laser.

Źródła zdjęć:
www.cool.pl/
www.wentylacyjny.pl
Ciasteczko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania. Dalsze korzystanie oznacza zgodę na ich użycie.