O zaletach prawidłowej eksploatacji mebli chłodniczych na powierzchni handlowej.

narzędzia

Jeśli w Twoim sklepie masz duże rachunki za prąd i Twoje urządzenia często się psują, możliwe, że są źle eksploatowane. Niniejszy wpis dotyczy mebli chłodniczych podłączonych instalacją do agregatu chłodniczego oraz lodówek typu plug in z własnym agregatem. Prawidłowa eksploatacja mebli przyczynia się do mniejszego zużycia energii elektrycznej oraz zwiększa niezawodność urządzeń na sklepie. 

Przeglądy okresowe wykonywane przez fachowy serwis powinny odbywać się co najmniej 2 razy w przeciągu roku. Prawidłowo wykonana konserwacja mebli chłodniczych oraz agregatu powinna zawierać:
– pomiary prądu na agregacie
– pomiary ciśnień pracy agregatu
– kontrolę poziomu oleju w agregacie chłodniczym
– wyczyszczenie skraplacza
– sprawdzenie drożności odpływu skroplin
– oględziny instalacji
– kontrolę wycieków czynnika przy pomocy skalibrowanego detektora posiadającego odpowiednie certyfikaty
– wyczyszczenie parowników przy meblach
– sprawdzenie temperatur

Moc chłodnicza mebli dobierana jest w taki sposób, aby utrzymać temperaturę towaru, a nie go schładzać. Istotnym wobec tego jest, żeby przechowywany towar trafiał do mebla schłodzony. Zatowarowanie lodówek ciepłym towarem może przyczynić się do awarii. Meble chłodnicze na wyposażeniu obiektów handlowych mogą mieć zamontowane drzwi lub też nie. Istotnym dla prawidłowej eksploatacji jest to, aby kurtyna powietrzna (nawiew strumienia powietrza dzielący przestrzeń schłodzoną mebla od powietrza ze sklepu) nie była zasłonięta przez towar. 

Meble chłodnicze bez drzwi nie służą do schładzania powietrza na sklepie. Jeśli otoczenie mebli chłodniczych bez drzwi ma zbyt wysoką temperaturę, zużywają one więcej prądu i mogą przestać działać. Dlatego też muszą one mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy – temperaturę, wilgotność oraz jakość powietrza. Prawidłowa praca mebli chłodniczych jest uzależniona od prawidłowej pracy klimatyzacji na sklepie. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli i pracowników sklepów jest pozostawianie drzwi do obiektu otwartymi. Nie pozwala to na właściwą pracę klimatyzacji, co z kolei uniemożliwia poprawne działanie mebli.

Parowniki lodówek powinny być utrzymane w czystości, dzięki czemu efektywnej energetycznie będą chłodzić mebel. Ilość pyłów i kurzu w powietrzu wpływa na to jak szybko ulegną one zabrudzeniu. W szczególności dotyczy to mebli pozbawionych drzwi. 
Koniecznym dla prawidłowej eksploatacji jest zapoznanie się z instrukcją obsługi urządzeń chłodniczych i trzymanie się zaleceń w niej zawartych.

Podsumowując – dobre użytkowanie urządzeń chłodniczych może umożliwić dłuższą żywotność urządzeń chłodniczych nawet o kilka lat, zmniejszenie rachunków za prąd oraz uniknięcie awarii i strat w towarze.

Ciasteczko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania. Dalsze korzystanie oznacza zgodę na ich użycie.