Alternatywne czynniki chłodnicze

Blog TC - ALTERNATYWNE CZYNNIKI CHŁODNICZE

Alternatywne czynniki chłodnicze to proekologiczne, naturalne, syntetyczne czynniki chłodnicze, które charakteryzują się wysokimi właściwościami termodynamicznymi, niskim potencjale niszczenia warstwy ozonowej oraz niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego. Alternatywne czynniki chłodnicze mają za zadanie zredukowanie i wycofanie z użycia szkodliwych czynników chłodniczych z grupy CFC i HCFC.

Aspekty prawne

W 2015 roku w Unii Europejskiej wprowadzono rozporządzenie nr 517/2014 w sprawie F-gazów, które zastąpiło dotychczasowe rozporządzenie 842/2006. Nowe rozporządzenie miało na celu ograniczyć część dostępnych czynników chłodniczych o wysokim GWP, a w pewnych przypadkach całkowicie ich zakazać. Późniejsze rozporządzenie zakładało redukcje zużywanych F-gazów o 37% do 2018 roku, natomiast do 2030 roku poziom produkcji ma zostać obniżony o 21% wartości z roku 2015.

Charakterystyka i wykorzystanie alternatywnych czynników chemicznych

Poniżej przedstawiono alternatywne czynniki chłodnicze, które obecnie są stosowane tylko w specjalnie zaprojektowanych instalacjach klimatyzacji i chłodnictwa i nie nadają się do zastąpienia czynników używanych w pracujących systemach.

Czynnik R744 – GWP = 1
R744 jest czynnikiem charakteryzującym się wysokim ciśnieniem roboczym, niską temp. krytyczną (31◦C) i wysoką temp. punktu potrójnego. Posiada on 5-8-krotnie wyższą wydajność chłodniczą w porównaniu do czynników z grupy HFC, dzięki czemu można zastosować mniejsza sprężarkę oraz mniejsze średnice rur.
Wykorzystanie: meble chłodnicze, pompy ciepła, urządzenia handlowe

Czynnik R717 – GWP = 0
Czynnik R717 posiada wysoka temperaturę nasycenia pod ciśnieniem atmosferycznym, jest bardzo toksyczny, słabo palny. Charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem oraz tym ze jest lżejszy od powietrza, w przypadku wycieku następuje szybkie rozprzestrzenianie.
Wykorzystanie: stosowany w chłodnictwie przemysłowym (chłodnie i przetwarzanie żywności)

Czynnik R32 – GWP = 675
R32 jest szybko gasnącym czynnikiem z grupy HFC. Ma bardzo podobne właściwości do czynnika R410A między innymi ciśnienia roboczego.
Wykorzystanie: agregaty wody lodowej, klimatyzatory typu Split, pompy ciepła

Czynnik R1234ze – GWP = 7
R1234ze to słabo palny czynnik fluorowcopochodny węglowodoru, którego temperatura nasycenia pod ciśnieniem atmosferycznym jest wysoka w porównaniu do innych dostępnych czynników.
Wykorzystanie: instalacja samochodowych, w specjalnie przystosowanych agregatach, klimatyzatorach typu Split oraz meblach chłodniczych.

Czynnik R1270 i R600a – GWP = 3
R1270 i R600a są czynnikami wysoko palnymi, dlatego występują ograniczenia w napełnianiu instalacji.
Wykorzystanie: stosowane w urządzeniach integralnych, agregatach wody lodowej i klimatyzatorach typu Split

Istotą alternatywnych czynników chłodniczych jest posiadanie zerowego wskaźnika ODP i jak najniższego wskaźnika GWP, powinny one być bezpieczne w eksploatacji i posiadać wysoką sprawność energetyczną. W rzeczywistości czynniki chłodnicze posiadające niski wskaźnik GWP charakteryzują się wyższą palnością a im lepsza mają wartość energetyczną, tym bardziej toksyczny jest taki czynnik.

Źródła:
www.prozon.org.pl
www.strefaklimatyzacji.pl

Ciasteczko

Ta strona wykorzystuje pliki cookies do prawidłowego działania. Dalsze korzystanie oznacza zgodę na ich użycie.